[ RDS-TMC.cz ] Neoficiální informační stránky

S čím musíme počítat u půjčky bez doložení příjmů do 5000 Kč


Krátkodobé půjčky využívá stále více lidí, kteří potřebují finanční prostředky bez zbytečného čekání. Populární jsou zejména půjčky bez doložení příjmů do částky 5 000 Kč. Co se hodí vědět o těchto půjčkách a skutečně zájemci nemusejí dokládat svůj příjem?

Každá společnost musí posoudit příjem

Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru je každá nebankovní společnost povinna zjišťovat úvěruschopnost klientů, kterou posuzuje na základě jejich příjmů. Žadatelé o úvěr však nemusejí společnosti zasílat potvrzení o příjmech od svého zaměstnavatele. Stačí jim výpisy z běžného účtu, výplatní pásky nebo souhlas s náhledem do svého internetového bankovnictví.

Příjmem může být i důchod

Poskytovatelé těchto malých půjček nepožadují po klientech nutně příjem ze zaměstnání. Příjmem může být také důchod, sociální dávky nebo peněžitá pomoc v mateřství. Kromě příjmu společnosti zkoumají výdaje a leckdy i aktuální zadluženost žadatelů. Ovšem i s malým příjmem mají klienti šanci půjčku získat, pokud nejsou v registrech dlužníků a prokážou, že jsou schopni půjčku v řádném termínu splatit.

Krátká doba splatnosti do jednoho měsíce

U půjček bez doložení příjmů do 5000 Kč mohou zájemce překvapit ještě další věci, například krátká doba splatnosti. Půjčku musejí vrátit do jednoho měsíce, ale některé společnosti umožňují za poplatek prodloužení této doby. Poplatek je však relativně vysoký a nesnižuje dlužnou částku. Tím se klientovi úvěr značně prodražuje a stává se nevýhodným.

Žadatelé musejí vlastnit bankovní účet

Kdo nevlastní bankovní účet a potřebuje vyplatit půjčku v hotovosti, ten ve většině případů narazí. Společnosti vyplácejí peníze na ověřený bankovní účet vedený na jméno klienta. Ověření probíhá tím způsobem, že žadatelé odesílají ze svého účtu na účet společnosti symbolický poplatek do 1 Kč, tedy žádnou horentní sumu.

Společnosti vyžadují některé doklady

Zájemci o úvěr musejí dokládat společnostem některé dokumenty, jako jsou doklady totožnosti, které musejí žadatelé naskenovat nebo vyfotit a poslat elektronicky poskytovateli úvěru. Tento krok může celý proces pozdržet, neboť společnosti musejí doklady zkontrolovat a posoudit příjem žadatelů.

Společnosti půjčují za vyšší úrok

Jelikož jsou tyto půjčky dostupné žadatelům napříč sociálními vrstvami, vystavují se společnosti riziku, že nedostanou zapůjčené finanční prostředky zpět. Z toho důvodu půjčují peníze za vyšší úrok a RPSN, než je zvykem u dlouhodobých úvěrů. Výši úroku nebo poplatku žadatelé vždy znají v okamžiku, kdy si nastavují parametry půjčky.

Pozor na možné sankce

Každá půjčka se musí splatit a nejinak je tomu i u půjček do 5000 Kč. V případě, že dlužníci nezvládnou splatit půjčku včas, opozdí se se splátkou a poruší podmínky úvěrové smlouvy, naúčtují mu poskytovatelé úvěru sankci. Jestliže se dlužníci nemohou dostat ze svých finančních problémů a splátka je pro ně příliš vysoká, mohou se zkusit domluvit se společnostmi na individuálním splátkovém kalendáři.