[ RDS-TMC.cz ] Neoficiální informační stránky

Jak funguje leasing


Pokud potřebujte koupit nějakou trochu dražší věc a nemáte na ni momentálně finance, řešením může být leasing. Jedná se o záležitost podobnou úvěru. Podmínky pro získání bývají u leasingu mírnější. Jaký je mezi těmito dvěma variantami rozdíl? Pokud si něco pořídíte na úvěr, jste majitelem dané věci vy a splácíte peníze společnosti, která vám půjčila. Pokud si koupíte něco na leasing, majitelem dané věci je leasingová společnost, až do doby, než vše splatíte.

Leasing nefunguje pouze u nákupu automobilu, což je jeho nejčastější využití. Na leasing si lze koupit například zemědělský stroj, počítač, nemovitost nebo technologické zařízení. Je to možnost často využívaná podnikateli, kteří nutně potřebují něco pro svou činnost, ale nemají zrovna dostatek peněz. Stejně tak ale mohou využít nákup na splátky fyzické osoby. Leasing je vlastně jakási forma pronájmu.

Finanční leasing

Finanční leasing se vyplatí, pokud máte v plánu předmět získat do svého vlastnictví a disponujete penězi potřebnými na provoz dané věci. Nejdříve jako nájemce zaplatíte první mimořádnou splátku, takzvanou akontaci, a poté pravidelně platíte určitou částku. Po uplynutí dohodnuté doby můžete od leasingové společnosti získat předmět pronájmu do svého vlastnictví. Všechny náklady po dobu užívání automobilu nebo jiné věci hradí nájemce. Po úhradě poslední splátky můžete předmět odkoupit za symbolickou cenu.

Operativní leasing

Naopak operativní leasing je vhodný pro ty, kteří odkup pronajaté věci neplánují. Věc máte celou dobu jen v pronájmu. Neplatíte akontaci, nemusíte se starat o údržbu, pojištění, opravy. O to vše se stará leasingová společnost. Po určité dohodnuté době získáte věc novou. Tento typ leasingu využívají především větší firmy nebo podnikatelé.
Další články:
Technologie pro dopravní navigaci
Je lepší půjčka na auto online nebo leasing?
Jak funguje leasing
Čerpací stanice na dálnici D1
Půjčky bez dokladu totožnosti – realita nebo mýtus?