[ RDS-TMC.cz ] Neoficiální informační stránky

Půjčka na auto online nebo leasing?


V ČR je registrováno přibližně 5,5 milionů osobních automobilů s průměrným stářím 14,5 roku. Většina rodin vlastní alespoň jedno auto, ovšem v ne každý má ale našetřeno dostatek peněz, aby si mohl koupit automobil z vlastních zdrojů. V takovém okamžiku můžeme využít půjčku na auto online nebo leasing. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma finančními produkty a který z nich je výhodnější?

Účelové půjčky na auto online

Na nákup automobilu je možné sjednat si neúčelový spotřebitelský úvěr, ale mnohem výhodnějším způsobem financování je účelová půjčka na auto, o kterou je dnes většinou možné zažádat si online přes internet. Z tohoto úvěru je možno pořídit si pouze auto, peníze není možné použít na nic jiného. Toto omezení je vyváženo nižším úrokem a delší dobou splatnosti. Po zakoupení automobilu z půjčky se žadatel ihned stává jeho majitelem.

Půjčku bez navýšení nebo ne?

Stále více prodejců automobilů láká zákazníky na půjčku na auto bez navýšení. Znamená to, že žadatel nezaplatí žádné úroky ani RPSN. Připadá vám taková půjčka výhodná? Nemusí tomu vžy tak být. Náklady na splátky jsou promítnuty do ceny automobilu a v konečném důsledku se může stát, že zákazník zaplatí víc, než kdyby zakoupil auto za běžnou cenu a financovali ho účelovým úvěrem.

Nabídky účelových půjček na finančním trhu

Úvěr na auto je možné sjednat si u banky nebo nebankovní společnosti - žádost lze zpravidla podat online a na pobočce už se jen dořeší formality. Bankovní půjčky vycházejí levněji, ale žadatel musí vždy doložit svůj příjem a souhlasit s nahlédnutím do registru dlužníků. Některé nebankovní společnosti mají nastaveny mírnější podmínky pro získání půjčky, avšak kompenzují je vyšším RPSN a kratší dobou splatnosti.

Leasing na auto

Zájemci o nový automobil mohou využít také možnost leasingu. Ten má tu přednost, že na něj dosáhnou lidé napříč společností, protože leasingové společnosti žadatele prověřují v menší míře než banky. Auto na leasing je oblíbené zejména u podnikatelů, neboť mohou využít daňové výhody a provést zrychlený odpis vozidla.

U leasingu nejste majiteli vozidla

Sjednáním leasingu se však provozovatel nestává majitelem vozidla a do poslední splátky patří auto do majetku společnosti. V případě operativního leasingu nepřecházejí vlastnická práva vozidla na klienta ani po úplném splacení leasingu. A co nastane v momentě, když se někdo, kdo si sjednal leasing, rozhodne vůz odprodat a nemá splacený leasing? Některé společnosti tento krok neumožňují nebo si účtují sankční poplatky.

Povinná úhrada akontace

Při uzavření smlouvy o leasingu je nutné uhradit akontaci, která se pohybuje ve od 10 % z ceny vozidla. Po celou dobu splácení automobilu financuje provozovatel ze svého pojištění, opravy a provoz vozidla. Při čerpání operativního leasingu je situace jiná: platí se měsíční pronájem a leasingová společnost hradí servis, povinné ručení a havarijní pojištění se spoluúčastí 5 až 10%.
Další články:
Technologie pro dopravní navigaci
Je lepší půjčka na auto online nebo leasing?
Jak funguje leasing
Čerpací stanice na dálnici D1
Půjčky bez dokladu totožnosti – realita nebo mýtus?