[ RDS-TMC.cz ] Neoficiální informační stránky

Technologie pro dopravní navigaci


Dopravní navigace využívá různé technologie k určení polohy, plánování tras a poskytování informací o provozu. Kromě Kanálu dopravních zpráv (TMC) se pro dopravní navigaci používají další technologie. Jedná se o např.:

GPS (globální polohový systém)

GPS je základní technologie sloužící k určení polohy vozidla pomocí satelitních signálů.

GNSS (globální navigační satelitní systémy)

Kromě GPS existují i další systémy jako GLONASS (Rusko), Galileo (Evropa), a BeiDou (Čína), které mohou být integrovány pro lepší přesnost a spolehlivost.

Mobilní technologie

Mobilní telefony a další mobilní zařízení s vestavěnými senzory mohou zaznamenávat údaje o dopravním provozu a poskytovat řidičům informace o dopravě v reálném čase. Například služba Google Maps hromadně získává dopravní informace od mnoha uživatelů a vytváří mapy s vizualizací dopravy.

Chytré signály

Dopravní signály lze optimalizovat pomocí údajů ze senzorů, kamer nebo zařízení GPS, aby se přizpůsobily dopravním podmínkám v reálném čase a synchronizovaly se s ostatními signály a vytvořily zelené vlny, které sníží počet zastavení a zpoždění.

Adaptivní tempomat (ACC)

Tato funkce některých moderních vozidel umožňuje automaticky upravovat rychlost a vzdálenost od ostatních vozidel pomocí radarů nebo kamer, což pomáhá řidičům udržovat plynulou a bezpečnou jízdu.

Umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence může provozovatelům dopravy pomoci monitorovat a řídit dopravní tok pomocí dat v reálném čase, inteligentních řídicích systémů a automatického rozhodování.

Dopravní informační služby

Poskytovatelé dopravních informací shromažďují dopravní data v reálném čase a vysílají je prostřednictvím rádiových frekvencí do zařízení nastavených pro jejich příjem. Mnoho přenosných navigačních zařízení nyní obsahuje tuto službu dopravních informací v reálném čase.

Energetická náročnost technologií

Všechny tyto technologie pro dopravní navigaci spotřebovávají elektrickou energii. Každá z nich - GPS, senzory, mobilní data, komunikační technologie i strojové učení - vyžaduje buď interní zdroj energie (např. baterie) v případě mobilních zařízení, nebo připojení k elektrické síti v případě vestavěných systémů ve vozidlech.

GPS a GNSS systémy používají signály ze satelitů, ale pro jejich zpracování a použití potřebují zařízení, která jsou napájena energií. Senzory ve vozidlech nebo na infrastruktuře potřebují také elektrickou energii k provozu a komunikaci.

Dokonce i mobilní data a komunikační technologie využívají baterie v mobilních zařízeních nebo potřebují připojení k elektrické síti, aby udržely spojení a zpracovávaly data.

Všechny tyto technologie se neustále vyvíjejí a zdokonalují, aby řidičům poskytovaly přesnější a aktuálnější dopravní informace.
Další články:
Technologie pro dopravní navigaci
Je lepší půjčka na auto online nebo leasing?
Jak funguje leasing
Čerpací stanice na dálnici D1
Půjčky bez dokladu totožnosti – realita nebo mýtus?